Lidé mají dostat právo sáhnout při ohrožení státu po zbrani


Zatímco Evropská unie se snaží omezit držení zbraní občany, české ministerstvo vnitra jde opačným směrem. Podle informací Práva chce umožnit lidem sáhnout po zbrani nejen k obraně jejich zdraví a majetku, ale i k obraně státu, třeba ve chvíli, kdy se nachomýtnou k útoku teroristy či šílence. Chovancův úřad proto připravil novelu ústavního zákona o bezpečnosti republiky. Zdůvodňuje to tím, že bezpečnostní složky nemohou být všudypřítomné.

„Účelem návrhu ústavního zákona je reagovat na nově zesilující bezpečnostní hrozby, zejména pokud jde o nebezpečí násilných aktů, např. izolovaných teroristických útoků, aktivních útočníků, popř. jiných násilných hybridních hrozeb,“ vysvětluje svůj nápad vnitro.

„Zkušenosti některých zahraničních států ukazují, že přítomnost ozbrojené veřejnosti může být v těchto situacích rozhodujícím faktorem,“ tvrdí vnitro.
Poslanci tleskají

Poslanci oslovení Právem návrhu tleskají. „Je to naprosto logický další krok ve zvyšování obranyschopnosti této země. Mám z toho velkou radost,“ řekl šéf sněmovního bezpečnostního výboru Roman Váňa (ČSSD).

Podle něj je třeba věřit občanům. „Toto je správná cesta, o tom jsem přesvědčen,“ dodal. Připomněl, že parlament nedávno změnil zákon o zbraních a střelivu, když vypustil oprávnění vlády odzbrojit občany v případě války. „Toto demokratická vláda nepotřebuje,“ prohlásil Váňa. >>VÍCE ZDE<<